Krátkodobá půjčka Praha

Jednou z často skloňovaných alternativ jsou půjčky na směnku, o které se často zajímají především lidé, kteří se svojí žádostí u velkých institucí neuspěli a jejich možnost získat dostatečný úvěr nejsou moc velké. V tomto článku si o půjčování peněz na směnku řekneme více informací, podíváme se na jeho výhody i nevýhody a máme pro Vás také užitečné rady, na co je třeba dát si pozor. Na závěr pak pro vás máme několik tipů na jiné druhy nebankovních půjček, které mohou být mnohem výhodnější a rozumnější možností, než úvěr na směnku.
Půjčky na směnku na internetu

S velkou nabídkou těchto úvěrů se můžeme setkat především na internetu. Přístup na internet už má dnes k dispozici téměř každý a vytvořit si alespoň základní, jednoduché webové stránky není nic složitého. Pokud si tedy do vyhledávače zadáte termín půjčka na směnku, vyjede Vám nepřeberné množství odkazů, v nichž firmy nebo fyzické osoby nabízejí tento typ úvěru. Samotný fakt, že někdo tuto půjčku nabízí na vlastních webových stránkách, ale ještě automaticky nemusí znamenat, že se jedná o důvěryhodnou osobu nebo firmu.
Půjčky na směnku v běžné inzerci (noviny, nástěnky apod.)

Velmi často pak nabídky těchto úvěrů nalezneme v klasické novinové inzerci, na nástěnkách v supermarketech, na plakátovacích plochách nebo kdekoliv venku ve veřejném prostoru. V těchto případech už je ale na místě větší opatrnost. Pokud směnku nabízí jen fyzická osoba, raději si ji pořádně proklepněte na internetu a podívejte se, zda jsou k jejímu jménu nějaké reference. V případě negativních zkušeností si pak od takového člověka rozhodně nic nepůjčujte.
Výhody půjček na směnku

Úvěr poskytnutý na základě směnky má samozřejmě i svoje výhody, pro které jej mnoho lidí vyhledává. K jeho největším přednostem tak patří zejména:

možnost půjčit si prakticky libovolnou částku (samozřejmě dle dohody s věřitelem)
rychlé vyřízení půjčky a výplata peněz ihned na ruku
půjčka je vhodná i pro ty, co mají záznam v registru nebo jsou bez příjmů
nemusíte platit nic předem ani sepisovat řadu smluv (podobně jako půjčka bez poplatku předem)

Nevýhody půjček na směnku

Obecně ale mají úvěry na směnku mnoho nevýhod. K hlavním negativům tohoto druhu půjčky patří především:

vysoké úrokové sazby a vysoká RPSN (roční procentní sazba nákladů)
pokud půjčku řádně nesplácíte, daleko rychleji Vám může hrozit např. exekuce
mnohem vyšší riziko, že si půjčíte za nevýhodných podmínek
nebezpečí, že se stanete obětí podvodu (zvláště u směnky od fyzické osoby)

Rizika, která je třeba si uvědomit

Ještě předtím, než se definitivně rozhodnete podepsat směnku a půjčit si peníze tímto způsobem, měli byste důkladně zvážit všechna rizika a ujasnit si, zda je pro Vás tato půjčka opravdu výhodná a zda neexistuje jiné řešení. K velkým rizikům úvěrů na směnku patří:

smlouva napsaná malým písmem s různými dodatky apod. - vždy si vše důkladně pročtěte, případně si nechte čas na rozmyšlení nebo poradu s odborníkem
podvodné půjčky, kterých je bohužel čím dál více - podvodníci často využívají toho, že lidé v těžké finanční situaci podepíší pro peníze cokoliv
velmi rychlá vymahatelnost peněz - oproti běžným úvěrům, jako jsou bankovní a nebankovní půjčky zde můžete snadno přijít o Váš majetek, pokud včas nesplácíte

Jaké údaje musí směnka obsahovat?

Pokud jste rozhodnutí vzít si půjčku na směnku, při podpisu si směnku důkladně zkontrolujte, abyste měli jistotu, že obsahuje všechny požadované údaje a nejde o neplatný dokument.
Na platné směnce by tak neměly chybět tyto údaje:

datum její splatnosti
konkrétní místo, kde dojde k uhrazení celé částky
jméno osoby, která bude směnku splácet
součástí dokumentu musí být jasné označení, že jde o směnku
na směnce nesmí chybět místo a datum, kde byla vystavena
samozřejmostí je vlastnoruční podpis (nejlépe u notáře, ale není to vždy podmínkou)

Alternativy vůči půjčkám na směnku

Mnoho lidí považuje úvěr na směnku za jediné řešení jejich obtížné situace. Ve skutečnosti ale existuje spousta jiných, mnohdy výhodnějších a efektivnějších možností, jak potřebné finance získat. U malých částek jsou vhodnou alternativou některé rychlé úvěry od menších nebankovních společností - ideálním řešením je např. první půjčka zdarma, kterou už nabízí hned několik poskytovatelů (např. Zaplo půjčka nebo Japonská půjčka), dobře ale může posloužit i jiný krátkodobý úvěr, případně oblíbená SMS půjčka. V případě, že žadatel potřebuje vyšší sumu peněz, může být rozumnou alternativou také úvěr s ručením nemovitostí. Ten nabízejí nejen banky, ale i mnohé nebankovní společnosti ( k těm největším patří např. Acema Credit) a tak lze půjčku získat i se záznamem v registru dlužníků a bez prokazování příjmů.

Více informací o této problematice najdete i na některých odborných finančních portálech, jež se na úvěrové produkty podrobně specializují. Mezi ty nejlepší patří web Půjčko.cz, který se úvěrům na směnku věnuje v následujícím článku - pujcko.cz/pujcky/pujcka-na-smenku-2.